Dokumenty kierowcy

Dokumenty kierowcy

Każdy kierowca, który wyrusza w podróż samochodem powinien bezwzględnie posiadać przy sobie wymagane prawem dokumenty. Bez nich nie powinien on bowiem poruszać się po drogach, zarówno Polskich, jak i zagranicznych. O tym, jakie dokumenty są kierowcy w takim wypadku niezbędne, decyduje ustawa o ruchu drogowym. Przede wszystkim, kierowca każdego pojazdu powinien posiadać przy sobie aktualne prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, którym się porusza, z ważnym badaniem technicznym oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC przewoźnika, czyli od odpowiedzialności cywilnej. Te wymagania dotyczą wszystkich kierowców, zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych i motocykli.

Ponadto, kierowca który dokonuje przewozu, powinien być przez przedsiębiorcę, który zleca mu owo zadanie, zostać wyposażony o wypis z licencji, kartę kierowcy, zapis urządzenia, które rejestruje samoczynnie czas i prędkość jazdy, a także obowiązkowe przerwy i czas spędzony na postojach. Poza tym, powinien on posiadać przy sobie kartę opłat dokonanych za przejazd po drogach krajowych.


Wymagania dotyczące transportu drogowego osób

W przypadku przewożenia ludzi, istnieje również kilka dodatkowych wymagań dotyczących obowiązkowych dokumentów. Przede wszystkim, w przypadku przewozów regionalnych, jest to specjalne zezwolenie, lub jego wypis i rozkład jazdy, którego kierowca przestrzega. W przypadku przewozów międzynarodowych, konieczne jest okazanie na wezwanie odpowiedniego zezwolenia i formularza jazdy. Koniecznie należy zadbać o to, aby kierowca został wyposażony we wszystkie powyższe dokumenty, ponieważ może on nie zostać dopuszczony do prowadzenia dalszej podróży, w przypadku kontroli dokumentów przez Policję.

Wymagania dotyczące transportu drogowego rzeczy

Kiedy przewozimy ładunek, powinniśmy posiadać przy sobie przede wszystkim wszystkie dokumenty związane właśnie z nim. Przedsiębiorca powinien nas w nie bezwzględnie wyposażyć. Kierowca powinien bez trudu móc wskazać, co przewozi i w jakiej ilości. W szczególności w przypadku towarów niebezpiecznych, należy posiadać odpowiednie dokumenty, wymagane prawem. Jeżeli przewożone są artykuły żywnościowe, które mogą szybko ulec zepsuciu, koniecznie należy posiadać przy sobie świadectwo, które wymagane jest zgodnie z międzynarodowymi umowami, dotyczące specjalnych środków przewozu dla takich artykułów (ATP). Niezbędne są oczywiście wszystkie wymagane prawem zgody i zezwolenia, jeżeli transportujemy jakiekolwiek towary poza granice naszego kraju. Zezwolenie to powinno określać masę pojazdu, a także to, czy przewożony jest towar, jaka jest masa, naciski osi, wymiary przekraczające wielkość w określonych przepisach. W szczególności należy zwrócić uwagę na przewożenie żywych zwierząt. Należy posiadać do tego celu również stosowne zezwolenie i aktualne badania weterynaryjne wszystkich sztuk, które przewozimy. Podobne zezwolenie jest nam niezbędne jeżeli przewozimy odpady, niezależnie od ich rodzaju oraz wszystkie niewymiarowe przedmioty, które przekraczają ustawowe normy. Dobrze jest pamiętać o wszystkich dokumentach, ponieważ ich brak może zrodzić poważne problemy.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *