Kilometrówka

Wśród terminów, które doskonale znane są osobom podróżującym służbowo znajduje się kilometrówka. Pojęcie to poznaliśmy również przy okazji afery z kilkoma znanymi posłami. Czym tak naprawdę jest kilometrówka i na czym polega?

Kilometrówka to nic innego, jak stawka, która ustalana jest po to, aby zwrócić pracownikowi koszta podróży służbowej. Jeśli chodzi o osoby prowadzące własny biznes, kilometrówka znajduje zastosowanie wówczas, kiedy chcą oni wykorzystać prywatny samochód w celach służbowych.

Stawki kilometrówki

W roku 2015 nie wprowadzano żadnych zmian, co do stawek kilometrówki. Oznacza to, że były one identyczne, jak w latach poprzednich. Stawki kilometrówki dzieli się na trzy grupy. Wynoszą one odpowiednio:

 • w przypadku samochodów osobowych: dla aut o pojemności silnika do 900centrymetrów sześciennych 0,5214zł, zaś dla aut z silnikiem o pojemności większej niż 900 centymetrów sześciennych 0,8358zł;
 • 0,2302zł dla motocykli;
 • 0,1382 za motorowerów.

Warto dodać, że ostatnia zmiana tych stawek miała miejsce w 2007 roku. Biorąc pod uwagę to, jak zmieniały się ceny benzyny, już dawno należałoby pomyśleć o zmianie stawek. Te, które obowiązują obecnie są bowiem zbyt niskie, aby osoba podróżująca służbowo swoim autem uzyskała odpowiedni zwrot poniesionych kosztów.

Rozliczenie w przypadku pracowników

Jeżeli osoba wykonująca podróż służbową wykorzystuje do tego celu swój prywatny samochód, pracodawca może zwracać poniesione koszty,wykorzystując do tego ilość kilometrów, która została faktycznie przez danego pracownika przejechana. Aby stało się to możliwe, niezbędne jest założenie ewidencji przebiegu pojazdów. Dokładnie taka sama ewidencja powinna być założona wówczas, kiedy osoba posiadająca działalność gospodarczą wykorzystuje prywatne auto do odbywania podróży służbowych.

 

Aby zwrócić pracownikowi poniesione koszty, należy liczbę przejechanych kilometrów pomnożyć przez odpowiednią stawkę za jeden kilometr. Kwota, którą osoba zatrudniona otrzyma, to dla pracodawcy zawsze koszt uzyskania przychodu. W efekcie może być ona odliczona od podatku. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy przedsiębiorca decyduje się na ustalenie za pomocą wewnętrznego regulaminu stawek wyższych niż te, które wskazaliśmy na początku naszego artykułu.

 

Ewidencja przebiegu pojazdu

Dokument ten musi zawierać ściśle określone informacje. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ewidencji nie może zabraknąć:

 • danych osobowych osoby, która wykorzystuje pojazd – co ważne, pracownik musi być jego właścicielem;
 • numeru rejestracyjnego pojazdu;
 • pojemności silnika;
 • numerów kolejnych wpisów;
 • daty oraz celu wyjazdu;
 • dokładnego opisu trasy – trzeba podać skąd i dokąd jedziemy;
 • liczby kilometrów, które faktycznie zostały przejechane;
 • stawki za jeden kilometr;
 • kwoty, która jest wynikiem mnożenia przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr.

Na ewidencji przebiegu pojazdu musi znaleźć się również podpis osoby zatwierdzającej dokument. Tylko wówczas dział finansowych firmy będzie mógł naliczyć kwotę do wypłaty pracownikowi, który wrócił z podróży.

 

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *